top of page

Toprak Analizine Göre Gübreleme

Toprak analizine göre gübreleme işlemi, tarımsal üretim faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan temel besin maddelerinin, toprağa ve bitki kullanımına hazır hale getirilmesinde verimliliği maksimuma çıkartmaya yardımcı olur. Gübre, tarımın en temel yapı taşlarından biridir. Bundan dolayı gübreleme işlemi, bilimsel verilere dayalı olarak hassasiyetle gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. CMR Damla sulama olarak damla sulama sistemlerimizde kullanımına uygundur.


Gübreleme işleminde en önemli husus, toprakta eksikliği olan bitkisel besin maddelerinin tespitinin yapılması ve gübreleme işleminin bu verilere göre doğru zamanda ve doğru biçimde uygulanmasıdır. Çünkü gübreleme işlemi için ideal zamanlama; işlemin yapılacağı toprağa, toprağın bulunduğu bölgenin iklim koşullarına ve yetiştirilen bitkinin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada tohumun çimlenmesi sırasında köklerin yeterli miktarda besin ile desteklenmesi esastır. Bu nedenle gübreleme işleminin zamanlamasının ve miktarının yanı sıra biçimi de önem kazanır.


Bütün bunlara bağlı olarak gübreleme işleminin tüm yönleriyle doğru bir şekilde uygulanması için toprak analizine göre gübreleme metoduna ihtiyaç duyulur. Toprak analizine göre gübreleme programı sürecinde doğru bir yol izlemek için toprağın, ekim zamanından en az bir buçuk ya da iki ay evvel toprak analizi ile incelenmesi gerekir.


Gübreleme işlemi sonucunda toprağı en doğru şekilde kullanmak hem vakit ve zahmet tasarrufu sağlar hem de daha verimli mahsul elde etmenizi kolaylaştırır. Çiftçilerin gübreleme sırasında dikkat etmesi gereken hususlar arasında ön plana çıkanlar şunlardır:


 • Kaliteli tohum kullanımı

 • Kaliteli damla sulama ekipmanı kullanımı

 • Etkili sulama metodu kullanmak

 • Etkili toprak işleme metodu kullanmak

 • Etkin ve doğru bir zirai mücadele uygulamak

 • Toprak analiz sonuçlarına göre gübre tavsiyesi ışığında hareket etmek

Toprak Analizine Göre Tavsiye Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toprak analizine göre tavsiye verilirken toprağın örneğinin doğru yerden ve doğru miktarda alınması kadar doğru biçimde alınması da önemlidir. Doğru bir gübreleme tavsiyesi için:

 • Toprak örnekleri en az 20 cm derinlikten kürek yoluyla alınmalıdır.

 • Elde edilen toprak örnekleri doğru kaplarda muhafaza edilmeli ve analiz sonuçlarının olumsuz etkilenmemesi sağlanmalıdır.

 • Toprak örnekleri doğru biçimde etiketlenmelidir.

 • Toprakların doldurulduğu naylon torbalara birkaç yerinden delik açılmalı ve toprağın hava alması sağlanmalıdır. Aksi durumda toprak, nemden dolayı parçalanacaktır ve analiz sonuçları etkilenecektir.

 • Etiketler, toprağa mürekkep bulaşmaması adına kurşun kalem kullanılarak hazırlanmalıdır.

 • Etiketler için doğru tanımlamalar yapılmalıdır. Farklı tarlalara ait toprak örnekleri arasında karışıklık olmaması için doğru ayrım yapılmalıdır.

Toprak analizlerine dayalı olarak gübreleme önerisi bu hassasiyetleri yerine getirerek sunmak, toprağın verimli ve sağlıklı biçimde incelenmesi için büyük öneme sahiptir.

Uluslararası alandaki deneyimi ve köklü geçmişiyle Türkiye’nin öncü kuruluşlarından olan CMR Damla Sulama; güçlü altyapısı ve personel yapısı ile tarıma katkı sağlar. Gübreleme faaliyetleri, bitki koruma, besleme, tohum ve hayvan sağlığı alanında profesyonel çözümler için siz de Akıllı Damlama Sulama Çözümleri ile CMR Damla Sulama ’ın ayrıcalıklı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
2 görüntüleme0 yorum
bottom of page