top of page

Tarımın Geleceği

Çiftlikler daha çok fabrikalara benziyor: doğanın kaprislerinden olabildiğince bağışık, güvenilir ürünler üretmek için sıkı bir şekilde kontrol edilen operasyonlar. DNA'nın daha iyi anlaşılması sayesinde, bir çiftlikte yetiştirilen bitki ve hayvanlar da sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. "Genom düzenleme" olarak bilinen hassas genetik manipülasyon, bir ekin veya stok hayvanın genomunu tek bir genetik "harf" düzeyine kadar değiştirmeyi mümkün kılar. Bu teknolojinin tüketiciler için, erken genetik mühendisliğinin temelini oluşturan türler arasındaki tüm genlerin yer değiştirmesinden daha kabul edilebilir olacağı umulmaktadır, çünkü bu teknoloji, mahsul ıslahının her zaman bağlı olduğu mutasyon sürecini taklit eder, ancak çok daha kontrol edilebilir bir şekilde. .

Bir mahsulün DNA dizisini anlamak aynı zamanda ıslahın kendisinin daha kesin hale getirilebileceği anlamına gelir. İstediğiniz özelliklere sahip olup olmayacağını öğrenmek için bir bitkiyi olgunlaşana kadar büyütmeniz gerekmez. Önceden genomuna hızlı bir bakış size söyleyecektir.

Donanım, yazılım ve “cihaz”daki bu tür teknolojik değişimler tarla, bahçe ve ahırların ötesine geçiyor. Balık çiftçiliği de onlardan destek alacak. Halihazırda en kontrollü ve hassas tarım türü olan ev bahçeciliği, daha da artmak üzere.

Kısa vadede, bu iyileştirmeler maliyetleri düşürerek ve verimi artırarak çiftçilerin karını artıracak ve ayrıca tüketicilere (yiyecek yiyen herkes anlamına gelir) daha düşük fiyatlar şeklinde fayda sağlamalıdır. Yine de uzun vadede, giderek daha acil hale gelen bir sorunun yanıtını sağlamaya yardımcı olabilirler: Dünya gelecekte Dünya'nın topraklarına ve okyanuslarına onarılamaz bir baskı uygulamadan nasıl beslenebilir? Bugün ile 2050 arasında, gezegenin nüfusunun şu anda 7,3 milyardan 9,7 milyara çıkması muhtemel. Bu insanlar sadece yemek yemeye ihtiyaç duymayacaklar, aynı zamanda şu anki insanlardan daha iyi yemek yemek isteyecekler, çünkü o zamana kadar çoğunun orta gelirli olması muhtemel ve birçoğunun durumu iyi olacak.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Toprak Analizine Göre Gübreleme

Toprak analizine göre gübreleme işlemi, tarımsal üretim faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan temel besin maddelerinin, toprağa ve bitki kullanımına hazır hale getirilmesinde verimliliği maksimuma çıkartmay

bottom of page